Kaune šilumą gaminanti ir tiekianti bendrovė „Kauno energija“ dalyvauja tarptautiniame mokslo tiriamajame projekte FLEXCHX, kuriuo siekiama sukurti procesus, leidžiančius šilumos ir elektros gamybos šaltiniuose, panaudojant perteklinę saulės energiją bei deginant biokurą, gaminti tarpinius skystus produktus (FT-WAX) automobilių degalų gamybai, o žiemą gaminti šilumą ir elektrą.
Projekto esmė – sukurti procesus ir technologiją, kuri leistų išnaudoti biokuro katilus 100 procentų tiek žiemą, tiek ir vasarą. Esmė ta, kad vasarą, kai šilumos poreikis mažas, biokuro deginimo įrenginiai dažnai veikia minimaliais režimais arba apskritai neveikia. Taip prarandama dalis biokuro deginimo įrenginių potencialo. Dėl to, siekiant išnaudoti biokuro katilus maksimaliai, projekto FLEXCHX metu kuriami biokuro deginimo procesai ir technologijos, kurios leistų:
Visiems procesams dar būtų panaudojama ir saulės energija. Tokiu būdu mažiausiomis sąnaudomis būtų pasiektas aukštas esamų gamybos šaltinių efektyvumas.
Projekto pavadinimas – „Lanksti kombinuota elektros, šilumos ir transporto degalų gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių“ (Flexible combined production of power, heat and transport fuels from renewable energy sources – FLEXCHX). Jį vykdo ir koordinuoja Suomijos taikomųjų mokslinių tyrimų institutas VTT, kuris yra viena pažangiausių mokslo tiriamųjų įstaigų pasaulyje. Projektas vykdomas didžiausios Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (Horizon 2020) rėmuose.
Ateities energetikos sistemoje turėtų būti panaudojamos populiariausios pasaulyje kogeneracinės elektrinės bei šilumos tinklai. Projektui vadovaujantis Suomijos mokslinių tyrimų institutas VTT pasirinko AB „Kauno energija“ kaip gamybinę bazę, kadangi bendrovė turi ne tik daug biokuro deginimo įrenginių, bet ir išvystytą šilumos tiekimo tinklų infrastruktūrą. Planuojama, kad bendrovėje bus pradėti gaminti šie nauji produktai.
Projektą FLEXCHX vykdo tarptautinis konsorciumas, sudarytas iš mokslo tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijų, pramonės ir mažo bei vidutinio verslo įmonių, sudarančių visą vertės grandinę. Tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijos turi puikias sinergijos kompetencijas, pramonės partneriai atstovauja pažangiausias pramonės šakas, sudarančias visą vertės grandinę nuo biomasės gazifikacijos, dujų išvalymo ir kuro sintezės komponentų, jėgainių gamintojų iki paslaugų teikėjų bei galutinių vartotojų.
Kartu su AB „Kauno energija“ projekte dalyvauja ir partneriai iš Lietuvos – Lietuvos energetikos institutas, UAB „Enerstena“. Partneriai iš kitų šalių – Vokietijos oro erdvės centras, „NesteJacobs“ „Helen“ bei kitos technologinės kompanijos iš Vokietijos, Suomijos bei Jungtinės Karalystės.
2018 metų vasario 28 d. AB „Kauno energija“ ir dar 9 Europos įmonės ir mokslo įstaigos su Inovacijų ir tinklų programų vykdomąja įstaiga (INEA), administruojančia ES transporto, energetikos ir telekomunikacijų sričių infrastruktūros ir mokslinių tyrimų programas, pasirašė finansavimo sutartį, pagal kurią bendrovei bus suteikta finansinė parama dalyvauti projekte.