Nuo 2018 metų kovo AB „Kauno energija“ dalyvauja tarptautiniame mokslo tiriamajame projekte FLEXCHX, kuriuo siekiama sukurti technologiją automobilių degalams gaminti. Sukūrus šią technologiją, dalis gamybos procesų vyktų „Kauno energijoje“, kurią projektui vadovaujantis Suomijos mokslinių tyrimų institutas VTT pasirinko projekto partnere.
Projekto FLEXCHX koncepcija apima ne tik dujinimo procesą, katalitinį dujų skaidymą, elektrolizę, degalų sintezę iš biomasės, bet ir atliekinių šilumos srautų integravimo galimybių analizę į CŠT jėgaines. Projekto esmė – sukurti technologiją, kuri leistų gaminti automobilių degalus naudojant biokurą ir saulės energiją. Technologija būtų paremta gazifikacijos procesais deginant biokurą centralizuoto šilumos tiekimo įmonių katilinėse ar termofikacijos elektrinėse. Biokuro katilai būtų 100 procentų išnaudojami tiek žiemą, tiek ir vasarą, o šiltuoju metų periodu visiems procesams dar būtų panaudojama ir saulės energija.
Balandžio 3 d. Kaune vyko projekto mokslinis seminaras „Inovatyvi kompleksinė šilumos, elektros energijos ir transporto degalų gamybos technologija – perspektyva ateities energetikoje“, kuriame dalyvavo ir bendrovės atstovai. Seminaro metu buvo pristatyta FLEXCHX projekto veikla. Renginio dalyvius sveikino Lietuvos Respublikos Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, LR Seimo nariai, pranešimus skaitė projekto partneriai iš VTT, naftos produktų gamintojai NESTE, cheminių reaktorių kūrėjai iš Vokietijos įmonės INERATEC, Helsinkio šilumos tinklų kompanijos HELEN ir kt.
Seminaro metu buvo apsikeista patirtimi vykdant pradinių projekto etapų darbus ir išryškintas siekis sustiprinti bioenergijos ir biokuro vertės grandinės suinteresuotųjų šalių sąveiką.
Projektą FLEXCHX vykdo tarptautinis konsorciumas, sudarytas iš mokslo tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijų, pramonės ir mažo bei vidutinio verslo įmonių, sudarančių visą vertės grandinę. Kartu su AB „Kauno energija“ projekte dalyvauja ir partneriai iš Lietuvos – Lietuvos energetikos institutas, UAB „Enerstena“. Projekto partneriai iš kitų šalių – Vokietijos oro erdvės centras, „NesteJacobs“ „Helen“ bei kitos technologinės kompanijos iš Vokietijos, Suomijos bei Jungtinės Karalystės.
Tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijos turi puikias sinergijos kompetencijas, pramonės partneriai atstovauja pažangiausias pramonės šakas, sudarančias visą vertės grandinę nuo biomasės gazifikacijos, dujų išvalymo ir kuro sintezės komponentų, jėgainių gamintojų iki paslaugų teikėjų bei galutinių vartotojų. Projektas vykdomas didžiausios Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (Horizon 2020) rėmuose.
Projektą koordinuojantis Suomijos mokslinių tyrimų institutas VTT pasirinko AB „Kauno energija“ kaip gamybinę bazę, kadangi bendrovė turi ne tik daug biokuro deginimo įrenginių, bet ir išvystytą šilumos tiekimo tinklų infrastruktūrą. Planuojama, kad bendrovėje bus pradėti gaminti nauji automobilių degalams gaminti reikalingi produktai.
Kaune vykusį seminarą organizavo Lietuvos energetikos institutas. Daugiau informacijos apie projektą galima rasti internete adresus www.flexchx.eu.