Reaguodama į griežtėjančius aplinkosaugos reikalavimus bei siekdama turėti pakankamą galios rezervą, šilumą Kaunui tiekianti bendrovė „Kauno energija“ savo Petrašiūnų elektrinėje ir „Pergalės“ katilinėje šiemet įrengė 2 gamtinėmis dujomis kūrenamus katilus, kurie pakeis atitarnavusius dujinius įrenginius.
Šią savaitę bendrovė pradeda bandyti naują Petrašiūnų elektrinėje įrengtą dujinį vandens šildymo katilą, kurio bendra galia su kondensaciniu ekonomaizeriu sudaro 19,8 MW.
Naujuoju įrenginiu bus galima pagaminti iki 160 000 MWh šilumos per metus. Tai sudarytų ape 13 proc. viso tinklo poreikio.
Katilą pagamino ir įrengė čia pat Kaune veikianti įmonė „Enerstena“, laimėjusi viešąjį konkursą katilui įrengti. Pažymėtina, kad įrengimo darbai Petrašiūnų elektrinės teritorijoje užtruko mažiau, nei 5 mėnesius. Įrenginys pastatytas atskirai stovinčiame lengvų konstrukcijų katilinės pastate, esančiame Petrašiūnų elektrinės teritorijoje.
Naujasis įrenginys atitinka naujus griežtesnius Europos parlamento ir tarybos direktyvos (ES) 2015/2193 reikalavimus dėl tam tikrų teršalų, išmetamų į orą iš vidutinio dydžio kurą deginančių įrenginių, kiekio apribojimo, kurie įsigalios nuo 2020 metų. Numatyta, kad gamtinių dujų deginimo atveju NOx (azoto oksidų) koncentracija neviršys 80 mg/m3.
Kaip sakė AB „Kauno energija“ generalinis direktorius Rimantas Bakas, investuoti į naujų katilų statybą buvo būtina, nes senuosius, šiuo metu elektrinėje esančius katilus, bus galima naudoti tik iki 2022 m. gruodžio 31 d. Po šios datos senieji katilai turės būti arba nebenaudojami, arba rekonstruojami taip, kad atitiktų leistinus taršos normatyvus. Be to, katilas pasitarnaus mažinant bendrovės mokamą galios rezervo mokestį, kuris, pagal Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtintą metodiką, įskaičiuojamas į šilumos kainą. Sumažinus galios rezervo mokestį, mažės bendrovės palyginamosios šilumos gamybos sąnaudos. Tuo pačiu, tai bus dar viena prielaida mažėti šilumos kainai vartotojams, – sakė Generalinis direktorius.
Projekto vertė – 697 tūkst. eurų. Jis vykdomas AB „Kauno energija“ lėšomis, nuosekliai vykdant Kauno miesto savivaldybės patvirtintą Kauno miesto centralizuoto aprūpinimo šiluma strategiją.
Paleidimo-derinimo darbai numatyti ir bendrovės „Pergalės“ katilinėje, kur 2017-09-18 turėtų būti pradėtas bandyti naujas 14,9 MW galios dujomis arba dyzelinu kūrenamas vandens šildymo katilas su 1,5 MW kondensaciniu ekonomaizeriu.
Šio katilo įrengimas – tai I–asis projekto „Dujinių 15 MW galios VŠK su 1,5 MW galios dūmų kondensaciniais ekonomaizeriais įrengimas Pergalės katilinėje“ etapas. II–ajame projekto etape planuojama įrengti dar tris tokio pat galingumo vandens šildymo katilus, kurie užtikrins šilumos gamybos lankstumą reaguojant į įvairaus pobūdžio kuro ar šilumos tiekimo sutrikimus bei galios rezervą centrinei miesto daliai.
Naujasis katilas su kitais priklausančiais įrenginiais pastatytas vietoje susidėvėjusių ir jau nugriautų DKVR tipo katilų. Čia pat bus pastatyti ir kiti trys numatyti įrenginiai.
Abu naujieji katilai bus pradėti eksploatuoti atlikus paleidimo – derinimo darbus ir gavus Valstybinės energetikos inspekcijos pažymas, leidžiančias juos eksploatuoti.
Pasak įmonės Generalinio direktoriaus Rimanto Bako, nepaisant to, kad pastaruoju metu gamtinių dujų vartojimas mažėja, žvelgiant į tolimesnę perspektyvą, svarbu turėti ir efektyvius dujinius šilumos gamybos šaltinius, kurie leistų lanksčiai reaguoti į įvairius kuro ar šilumos tiekimo sutrikimus, užtikrinti šilumos gamybos rezervą neturint savo nuosavybėje pagrindinio šilumos gamybos šaltinio.
Modernizuodama sau priklausančius gamybos šaltinius bei konkuruodama su nepriklausomais šilumos gamintojais, AB „Kauno energija“ per pastaruosius 5 metus beveik dvigubai sumažino savo vartotojams tiekiamos šilumos kainą. Diegiant tokius įrenginius kaip naujieji Petrašiūnų elektrinės ar „Pergalės“ katilinės katilai, šilumos kaina turėtų dar labiau sumažėti.